Z materiałów biblioteki korzystała także Telewizja Polska przy tworzeniu filmu dokumentalnego o Krynicy. Tutaj kręcono również niektóre sceny do reportażu telewizji holenderskiej o pobycie królowej Juliany w 1937 roku w Krynicy .
Biblioteka dba o dziedzictwo kulturowe swojego regionu. Na łamach Krynickich Zdrojów prezentuje twórczość lokalnych poetów, relacje z wystaw, wernisaży, wieczorów poetyckich czy koncertów muzycznych. Elementem tego dziedzictwa jest kultura Łemków, ze swoją historią, architekturą i obyczajami. Biblioteka gromadzi książki i czasopisma w języku łemkowskim. Przygotowała jubileusze pracy twórczej poetów łemkowskich - w 2002 r. – Piotra Trochanowskiego, w 2004 r. – Władysława Grabana.
Biblioteka wychodzi z ofertą do użytkowników. Promuje swoją działalność w różnych mediach. Współpracuje z regionalnymi dziennikami: „Gazetą Krakowską” i „Dziennikiem Polskim”. Umieszcza informację o działalności w szkołach, domach wypoczynkowych, sanatoriach, instytucjach, gazecie lokalnej, na stronie internetowej Urzędu Miejskiego, Urzędu Wojewódzkiego. Bieżące wydarzenia, imprezy, nowe książki są prezentowane w „Krynickich Zdrojach”.
Współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami, między innymi z: Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Małopolskim Forum Współpracy z Polonią, Forum Polska-Wschód, Urzędem Marszałkowskim, Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich, szkołami, świetlicami środowiskowymi i innymi bibliotekami. Współuczestniczy w organizowaniu różnych imprez, na przykład: Krynickiej Jesieni Literackiej i Galicyjskiej Jesieni Literackiej Pogórza. Była gospodarzem I Powiatowego Dnia Bibliotekarza, który zapoczątkował tradycję spotkań branżowych z władzami powiatowymi i lokalnymi.
Mimo rozwoju cywilizacyjnego i postępu technicznego, rola bibliotek na świecie zmienia się, ale nie maleje. Nasza biblioteka od początku istnienia, przez 60 lat swojej działalności stara się zaspakajać potrzeby środowiska, w którym funkcjonuje. Upowszechnia czytelnictwo, dostarcza informacji i rozrywki. Jest instytucją dbającą o dziedzictwo kulturowe miejscowości, wpisuje się w jej historię i aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym miasta.