Rok 1968 dał pełne podstawy prawne do funkcjonowania bibliotek w kraju – weszła w życie pierwsza Ustawa o Bibliotekach.
Na początku lat 70-tych opracowana została Kronika Biblioteki Miejskiej, opisująca jej historię i działalność. Powstała w oparciu o zbierane przez Helenę i Juliana Zawadowskich informacje i notatki. W konkursie na najlepszą kronikę biblioteczną, ogłoszonym przez Bibliotekę Powiatową w Nowym Sączu w 1974 r. zajęła I miejsce. Najważniejsze wydarzenia z życia biblioteki są nadal dokumentowane na kartach nowej kroniki.
Kolejne dziesięciolecia działalności Biblioteki świętowano na uroczystych sesjach Miejskiej Rady Narodowej , na których prezentowano dorobek biblioteki i jej działalność.
Rok 1980 przyniósł wiele istotnych zmian w życiu biblioteki. 31 stycznia, po 33 latach pracy odeszła na emeryturę pierwsza kierowniczka placówki – Helena Zawadowska. Była organizatorem i współzałożycielem Miejskiej Biblioteki w 1947 r., matką chrzestną statku Krynica, wielokrotnie odznaczana za działalność na rzecz kultury, w tym Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką - Zasłużony w Rozwoju Sądecczyzny. Zmarła w 1993 r.
Z dniem 1 marca 1980 r. stanowisko Dyrektora objęła Grażyna Lubańska, pracująca w bibliotece od 1968 r. Od początku zaczęła starania o remont i rozbudowę biblioteki. Rok później książnica została przeniesiona do budynku PTTK przy ul. Zdrojowej, gdzie mimo trudnych warunków, wznowiła pracę. W 1983 r. w dobudowanym piętrze biblioteki uruchomiono, długo oczekiwaną czytelnię czasopism i księgozbioru podręcznego. Na parterze nadal funkcjonowała wypożyczalnia. Placówka otrzymała też nowe wyposażenie i umeblowanie. Niestety kilka lat później trzeba było przeprowadzić kolejny remont - budynek uległ zagrzybieniu. Zniszczeniu uległa część księgozbioru. Bibliotekę przeniesiono do świetlicy w MPGK przy ul. Kraszewskiego. Po roku wróciła do swojej siedziby.
W 1987 roku świętowano 40 – lecie istnienia biblioteki. Powstały pierwsze ekslibrisy książnicy, wykonane przez grafika Jana Czecha ze Starego Sącza. W 1988 r. otwarto nową Filię biblioteki - na osiedlu Źródlana. Swoją siedzibę zmieniła Filia Młodzieżowa, przeniesiona na największe osiedle w mieście – Czarny Potok. Połączona została z filią biblioteki z Krynicy Dolnej. Nowy lokal - w Wiejskim Domu Kultury otrzymała, po wielu przeprowadzkach biblioteka w Tyliczu.
W wyniku zmian administracyjnych kraju, placówka wielokrotnie zmieniała swoją nazwę: w 1975 r. na Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Krynicy. Po przemianach społeczno-politycznych na początku lat dziewięćdziesiątych i przekazaniu przez państwo licznych uprawnień samorządom, przeszła na całkowite utrzymanie gminy. Zmianie uległa również oficjalna nazwa na Bibliotekę Publiczną Gminy Uzdrowiskowej Krynica. Merytorycznie podlegała ona w tym czasie Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Nowym Sączu.
W tym czasie zaczęto wprowadzać nowe formy działalności , na które istniało zapotrzebowanie w środowisku lokalnym. Biblioteka organizowała, poza swoimi murami, duże imprezy dla miasta: zabawy mikołajkowe i karnawałowe dla dzieci, w 1994 roku po raz pierwszy Dzień Dziecka na Deptaku, Koncert Talentów i laureatów Szansy na Sukces, przez kilka lat Międzynarodowy Kurs Pianistyczny Kevina Kennera.
Biblioteka włączyła się w obchody 200-lecia uzdrowiska w 1993 r. Przygotowała materiały historyczne do jubileuszowego programu artystycznego, prezentowanego przez Jerzego Bińczyckiego i Annę Polony podczas koncertu promenadowego na Festiwalu im. Jana Kiepury.
Zorganizowała też wielką wystawę pt. „Pamiątki z dawnej Krynicy” w sali Domu Kultury Siedlisko. Przez kilka miesięcy ekspozycja prezentowała unikatowe zbiory Biblioteki Jagiellońskiej, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Archeologii oraz wielu prywatnych osób. W stylizowanych wnętrzach można było obejrzeć książki, rękopisy, XIX wieczne afisze teatralne, nuty, karty pocztowe, ryciny, pierwsze dagerotypowe fotografie uzdrowiska, zrekonstruowany kiosk muzyczny. Wernisaż wystawy uświetnił występ Marioli Cieniawy, która wykonała utwór fortepianowy poświęcony Krynicy, autorstwa kapelmistrza orkiestry zdrojowej z początku XX w. – Adama Wrońskiego.
To wydarzenie zapoczątkowało powstanie pięknego zbioru materiałów archiwalnych dotyczących przeszłości Krynicy. Dzisiaj ta cenna kolekcja zawiera ponad 6 tysięcy różnorodnych materiałów: publikacji książkowych, broszur, fotografii, pocztówek, dokumentów życia społecznego, rękopisów, listów, czasopism, grafik oraz unikalnych eksponatów codziennego użytku. Zbiory i pamiątki po rodzinie Nitribittów, Jodłowskich, a także kroniki Festiwalu im. Jana Kiepury, przekazane przez ich autora Władysława Gutowskiego i późniejszą kontynuatorkę Danutę Chrostowską. Wykorzystywane są podczas wystaw, w publikacjach, konsultacjach historycznych, artykułach prasowych.