Jubileusz 50 – lecia, obchodzony w 1997 r. zakończył półwiecze działalności placówki. Uroczyste obchody odbyły się z udziałem władz, przedstawicieli firm i instytucji współpracujących, czytelników i byłych pracowników. Wydarzeniu poświęcono specjalne wydanie „Krynickich Zdrojów”, wykonano okolicznościową grafikę oraz pamiątkowy kalendarz.
Obecnie Biblioteka Publiczna Gminy Krynicy-Zdroju jest jednostką samorządową. Merytorycznie podlega Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, w powiecie - Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu. Funkcję dyrektora pełni od 27 lat Grażyna Lubańska. Placówka zatrudnia 13 pracowników, w tym 11 merytorycznych.
Biblioteka swoim działaniem obejmuje Krynicę i osiem wchodzących w skład gminy miejscowości. Teren ten zamieszkuje łącznie ponad 17 tysięcy mieszkańców. Z jej usług korzystają również czytelnicy gmin sąsiednich: Muszyny, Łabowej, Grybowa, przyjezdni przebywający na leczeniu i wypoczynku w Krynicy oraz turyści.
W skład sieci wchodzi Centrala i cztery filie: Filia Nr (Młodzieżowa) na osiedlu Czarny Potok, Filia NR 3 na osiedlu Źródlana, Filia w Tyliczu i Filia w Bereście.
Placówka centralna położona jest w budynku w którym rozpoczęła przed 60 laty swoją działalność. Na parterze mieści się wypożyczalnia książek. Dostęp do półek części księgozbioru jest ograniczony, ale z nowości, sensacji, romansów oraz księgozbioru dla dzieci i młodzieży czytelnicy korzystają bezpośrednio.
Czytelnia zajmuje największe pomieszczenie na piętrze. Na miejscu można korzystać z księgozbioru naukowego z wszystkich dziedzin wiedzy, prasy, działu informacji, w tym regionalnej oraz internetu i usług kserograficznych.
Centrala koordynuje działalność wszystkich filii, prowadzi politykę gromadzenia zbiorów, jest głównym organizatorem spotkań autorskich, imprez dla dzieci i dorosłych oraz innych form pracy. Tutaj mieści się również redakcja gazety lokalnej „Krynickie Zdroje”.
Po 60 latach działalności cały księgozbiór biblioteki liczy prawie 82 tysiące woluminów.
Są to przede wszystkim książki z różnych dziedzin wiedzy i wszystkie inne wydawnictwa zwarte, jak również fotografie, rękopisy, ryciny, cenne materiały ze zbiorów specjalnych. Bogaty zbiór regionaliów: publikacje historyczne, przewodniki, foldery, czasopisma, wycinki prasowe, dokumenty życia społecznego i codziennego, ulotki.
Biblioteka gromadzi też materiały audiowizualne oraz multimedialne. Posiada zbiór książek mówionych, nagranych na kasetach magnetofonowych, przeznaczony dla osób niewidomych i słabowidzących. Współpracuje z Centralną Biblioteką dla Niewidomych w Warszawie, skąd sprowadza książki mówione.
Dzięki programowi Ministerstwa Kultury „Ikonka”, placówka uzyskała sześć stanowisk komputerowych dla czytelników dwóch placówek: biblioteki Centralnej i Filii Młodzieżowej. Za pośrednictwem Internetu poszukuje informacji i udostępnia bazy danych bibliotek w całej Polsce. Tworzy katalog elektroniczny zbiorów, który w części, jest już dostępny za pośrednictwem bazy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.
Kryterium zakupów nowych książek stanowią potrzeby wszystkich grup czytelniczych. W każdym zakupie są pozycje dla dzieci, młodzieży, lektury szkolne, beletrystyka dla dorosłych: nowości wydawnicze, bestsellery, literatura faktu, sensacje, romanse, obyczajowe, wspomnienia, biografie. Uzupełniane są kompendia z wielu dziedzin i podręczniki akademickie z polityki, prawa, ekonomii, socjologii oraz literatury i historii. Pod uwagę brane są również programy i wymagania szkolne wszystkich typów szkół. Księgozbiór aktualizowany jest w dziedzinach, które gwałtownie się rozwijają. Sukcesywnie uzupełniane są również zbiory regionalne oraz specjalne. Placówka pozyskuje nowe książki z zakupów i darów. W ostatnich latach uzyskała jedną z największych w powiecie dotacji z Ministerstwa Kultury na zakup książek.