Według danych statystycznych za ubiegły rok, biblioteka zarejestrowała ponad 6,5 tysiąca czytelników. Są wśród nich dzieci, ucząca się młodzież, osoby studiujące, dorośli, z przewagą osób starszych; rencistów i emerytów. Wśród użytkowników Biblioteki spore grono stanowią przyjezdni: kuracjusze, wczasowicze, turyści, uczestnicy kolonii, zielonych szkół, osoby mieszkające w Polsce i za granicą: w Niemczech, Francji, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Izraelu. Wielu z nich korzysta z naszej placówki co roku, przyjeżdżając do Krynicy od kilkudziesięciu lat. Do ich dyspozycji jest bogaty księgozbiór w językach obcych.

Biblioteka zapraszała czytelników na spotkania ze znanymi autorami i artystami. Odbywały się one w salach domów wczasowych lub sanatoriów oraz w szkołach. Na przestrzeni dziesięcioleci, gościła między innymi: Adę Sari, Antoniego Gołubiewa, Antoniego Słonimskiego, Jerzego Putramenta, Stanisława Grzesiuka, Magdalenę Samozwaniec, Karola Bunscha, Kazimierza Brandysa, Józefa Hena, Stanisława Pagaczewskiego, Jerzego Kerna, Cezarego Chlebowskiego, Tadeusza Fangrata, Ireną Jurgielewiczową. W ostatnich latach czytelnicy spotykali się również z: Czesławem Miłoszem, Januszem Tazbirem, Wandą Chotomską, Ewą Stadtmuller, Dorotą Gellner, Andrzejem Grabowskim, Januszem Krasińskim, Bogusławem Żurakowskim, Lechem Konopińskim, Adamem Ziemianinem, Józefem Baranem, Joanną Babiarz Król, Lang Quang My z Wietnamu, Barbarą Krężołek-Paluchową, Władysławem Grabanem, Piotrem Trochanowskim. Wielu twórców, wypoczywając i lecząc się w Krynicy, korzysta z biblioteki, utrzymując z nią przez lata przyjacielskie kontakty.

Biblioteka kontynuuje dawne i wprowadza nowe formy działalności. Co roku, od ośmiu lat organizuje akcję „Wakacje z Biblioteką” dla dzieci z terenu całej gminy, które nie wyjeżdżają na wypoczynek letni. We wszystkich placówkach odbywają się konkursy, zabawy i zajęcia świetlicowe, a także wycieczki krajoznawcze i autokarowe, ogniska, zawody sportowe. Każdego roku bierze w nich udział kilkuset uczestników. Biblioteka obejmuje opieką najuboższe dzieci. Każdego roku kilkadziesiąt osób otrzymuje wyprawki szkolne, na które pozyskuje sponsorów.
W latach 1994 – 2000 cykliczną imprezą, która cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, były "Spotkania Zasłużonych Kryniczan". Emeryci, działacze społeczni, sportowi, nauczyciele mogli przy muzyce i poczęstunku wspólnie spędzić czas.
Od 2004 r. placówka organizuje „Święto Dzieci” - masową imprezę z okazji Dnia Dziecka na szczycie Jaworzyny Krynickiej. Bierze w niej udział ponad 2,5 tysiąca uczestników z Krynicy i całej Polski.
Prowadzi wiele innych form pracy z czytelnikiem dziecięcym: konkursy czytelnicze i rysunkowe, literackie, wystawy, różne imprezy: andrzejki, zabawy karnawałowe. Organizuje lekcje biblioteczne dla uczniów wszystkich typów szkół dotyczące działalności biblioteki i lekcje o regionie, podczas których wykorzystywane są materiały archiwalne ze zbiorów specjalnych.

Zupełnie nową inicjatywą stało się wydawanie i redagowanie, od 1994 r. miesięcznika lokalnego „Krynickie Zdroje”. Od 13 lat pismo prezentuje zarówno bieżące wydarzenia kulturalne, społeczne, sportowe, jak i przeszłość Krynicy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się artykuły o: krynickich rodach Kmietowiczów, Nitribittów, pobycie królowej Juliany w Krynicy, reportaż z filmu „Mój Nikifor”, wiersze miejscowych poetów, wspomnienia, wywiady. Biblioteka jest wydawcą gazety, pracownicy autorami większości artykułów i koncepcji graficznej pisma.
Ważne miejsce w działalności zajmuje promocja kultury lokalnej. Biblioteka udostępnia swoje zbiory autorom publikacji, przewodników, folderów, dziennikarzom piszącym o Krynicy, studentom przygotowującym prace licencjackie i magisterskie. Udziela konsultacji historycznych, opracowuje teksty dla różnych wydawnictw, wśród nich są między innymi: album Krynica-Zdrój miasto, ludzie, okolice, publikacja Krynickie Festiwale im. J. Kiepury, przewodniki o Krynicy. Wykorzystując współczesne i archiwalne materiały, wykonała kronikę straży pożarnej w Krynicy, która ukazuje jej dzieje na przestrzeni 150 lat.