Ruszyła druga edycja całorocznej współpracy pomiędzy Fundacją Sztuka Teatru a Biblioteką Publiczną w Krynicy-Zdroju. "Biblioteka/układ krążenia" - pod takim tytułem przez cały rok odbywać się będą różnorodne działania aktywizujące mieszkańców Krynicy-Zdroju, Tylicza i Berestu do uczestniczenia w życiu Biblioteki. Projekt będzie realizowany dzięki dotacji ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bibliotekę można porównać do serca pompującego krew do każdej komórki organizmu. W tym przypadku roznoszonymi substancjami, niezbędnymi do życia jest słowo, obraz, dźwięk, emocje czyli wszystko to, co odnajdujemy w książkach.
W ramach projektu czeka nas kontynuacja cyklu czytań performatywnych z udziałem zawodowych aktorów. W tym roku czytania będą przygotowane specjalnie z myślą o upodobaniach literackich konkretnych grup wiekowych - seniorów, młodzieży i dzieciach.
Ważnym wydarzeniem będzie Święto Biblioteki, które przybierze formę warsztatów i działań happeningowych z udziałem mieszkańców i zaproszonych artystów.
Największą niespodzianką tegorocznej edycji są trzy akcje Bibliotecznego Wolontariatu. "układ krążenia/słowa" - kontynuacja zeszłorocznej akcji "Podaruj mi słowo" - wolontariusze będą czytać książki pacjentom Szpitala im J. Dietla w Krynicy Zdroju, "układ krążenia/książki" - organizacja i usytuowanie w przestrzeni publicznej Krynicy półek z "wolnymi" książkami, które można pożyczyć i oddać w dowolnym momencie i bez zakładania karty. Trzecim działaniem będzie stworzenie koncepcji "Krynickiej Biblioteki Marzeń".
Wszystkich zainteresowanych udziałem w projekcie i wolontariatem zapraszamy do śledzenia informacji na stronach internetowych Biblioteki oraz do zgłaszania się bezpośrednio do filii. Informacje dostępne także pod numerem telefonu: 664 472 727.
Obrazy z przeszłości uzdrowiskowej Krynicy
Zapraszamy na cykl wykładów „U szczaw żelazistych. Obrazy z przeszłości uzdrowiskowej Krynicy.”, popularyzujących historię Krynicy, które odbywać się będą w krynickich sanatoriach i w bibliotece, od lutego do października 2016 r. Najbliższe spotkanie będzie miało miejsce w sanatorium ABATON â 18 marca (piątek) o godz. 16.00. Będzie dotyczyło „Turystyki letniej i zimowej w Krynicy i okolicy w czasach minionych i obecnych”. Poprowadzi je dr Sławomir Dorocki z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Projekt jest realizowany przez Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Bibliotekę Publiczną w Krynicy-Zdroju, pod patronatem burmistrza Krynicy-Zdroju Dariusza Reśki. Partnerami przedsięwzięcia są: Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S. A., sanatorium „Abaton” i sanatorium „Zgoda”. Kierownictwo naukowe: prof. dr hab. Bożena Płonka- Syroka z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i dr Sławomir Dorocki z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Warto posłuchać o historii krynickiego uzdrowiska
Z końcem lutego br. Instytut Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie wraz z Biblioteką Publiczną w Krynicy-Zdroju oraz Uzdrowiskiem Krynica-Żegiestów S.A. rozpoczął realizację projektu U szczaw żelazistych. Obrazy z przeszłości uzdrowiskowej Krynicy. Projekt jest cyklem dziesięciu wykładów popularnonaukowych (jeden na miesiąc) i dyskusji traktujących o historii, geografii, geologii oraz tradycjach przyrodoleczniczych w dolinie Kryniczanki począwszy od XIX w. Rzeczona inicjatywa kierowana jest zarówno do gości kąpielowych, jak i mieszkańców Krynicy- Zdroju, w tym szczególnie do słuchaczy miejscowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz innych osób zainteresowanych. Bezpłatne wykłady zostaną wygłoszone przez pracowników naukowych, doktorantów oraz specjalistów obeznanych z problematyką krynicką. Kierownictwo naukowe nad wzmiankowanym przedsięwzięciem sprawują Pani dr hab. Bożena Płonka-Syroka, prof. UMW, prof. PAN z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Pan dr Sławomir Dorocki z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Warto wspomnieć, że Pani Profesor jest powszechnie uznanym autorytetem w zakresie historii medycyny oraz europejskiej kultury uzdrowiskowej. Dla dr Sławomira Dorockiego Krynica pozostaje miejscem, w którym spędził dzieciństwo i młodość. Tematyce krynickiej poświęcił dotychczas kilka polsko i anglojęzycznych rozpraw naukowych. Organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby poszczególne prelekcje przeprowadzono w sposób profesjonalny i zajmujący zarazem. Każde spotkanie będzie bogato ilustrowane materiałami fotograficznymi oraz dokumentami z epoki. Powyższy projekt stanowi dogodną okazję do promowania krynickiego dziedzictwa kulturowego i być może zorganizowania w przyszłości konferencji uzdrowiskowej w urokliwej dolinie Kryniczanki i Palenicy. Wykład inauguracyjny pt. Rozkwit i zmierzch. Zmienne koleje losu krynickiego zakładu przyrodoleczniczego (od końca XVIII w. do połowy XIX stulecia), autorstwa Panów dra Dorockiego i Pawła Brzegowego odbył się 22 lutego br. w sali balowej Starego Domu Zdrojowego.
Paweł Brzegowy
Instytut Geografii UP
Program Wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”
2016-2020
Priorytet 1. Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych
Biblioteka Publiczna Gminy Krynicy-Zdroju otrzymała w 2016 r. dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych w kwocie 21 070 zł.
Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Program Wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”
2016-2020
Priorytet 1. Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych
Biblioteka Publiczna Gminy Krynicy-Zdroju otrzymała w 2016 r. dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych w kwocie 21 070 zł.
Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.