Kamienica przy Kruczej i inne historie

We wtorek, 10 maja, biblioteka pod Górą Parkową gościła znanych pisarzy - Marię Ulatowską i Jacka Skowrońskiego, którzy opowiedzieli zebranym o swoim warsztacie pisarskim, a także przybliżyli okoliczności powstania wielu książek, cieszących się niegasnącą popularnością wśród naszych czytelników. Pani Maria urodziła się i mieszka w Warszawie, pisarstwu postanowiła poświęcić się dopiero na emeryturze. Inspiracji dla opisywanych przez siebie historii poszukuje w otaczającym ją świecie, spotykanych ludziach, a także historii własnej rodziny. Autorka opowiedziała o szczególnie bliskich jej książkach, takich jak „Kamienica przy Kruczej”. Tytułowa kamienica to autentyczny budynek, w którym pisarka mieszkała jako dziecko. Prawdziwa jest też po części przedstawiona w powieści historia mieszkańców kamienicy, tocząca się od czasów II wojny światowej do końca XX w.

Jacek Skowroński, mający w swoim dorobku kilka interesujących opowiadań i powieści kryminalnych, takich jak: „Był sobie złodziej”, „Mucha”, „Zabić, zniknąć, zapomnieć”, opowiedział uczestnikom spotkania o swojej pisarskiej pasji, której na poważnie oddał się po zdobyciu Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu na Opowiadanie Kryminalne w 2008 r. Pisarze opowiedzieli o tym, skąd wziął się pomysł na wspólne pisanie książek - jak to się stało, że autorka książek obyczajowych i twórca powieści kryminalnych postanowili stworzyć wspólne dzieło. Goście opowiedzieli także jak wygląda praca nad wspólna powieścią. W swoim dorobku pisarze mają już dwa wspólne tytuły: „Autorka” i „Pokój dla artysty”, a w najbliższym czasie na półki księgarskie trafi ich trzecia książka. Spotkanie autorskie z Maria Ulatowską i Jackiem Skowrońskim zostało sfinansowane ze środków Instytutu Książki w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.