Już od pewnego czasu czytelnicy - mieszkańcy miasta i kuracjusze poruszają temat sromnych warunków lokalowych Biblioteki pod Górą Parkową, mając nadzieję, że władze miasta w swoich planach uwzględnią ich opinie i uwagi. W tej sytuacji ważne jest, aby w momencie zanim zostaną podjęte decyzje o takiej inwestycji, odpowiedzieć na potrzeby społeczności lokalnej i zaprosić mieszkańców do wspólnego kreowania tej przestrzeni publicznej. Z prowadzonych dyskusji i pomysłów wynika, że czytelnicy postrzegają bibliotekę nie tylko jako miejsce gdzie można wypożyczyć czy przeczytać książkę, ale także jako przestrzeń spotkań (z autorami, innymi ludźmi), rozwijania swoich zainteresowań i hobby (słuchanie muzyki, oglądanie filmów, uczestniczenie w warsztatach), korzystania ze zdobyczy najnowszych technologii: multimediów, audiobooków, e-booków, wideokonferencji. Chcą, aby Biblioteka była nowoczesna i zarazem przyjazna dla ludzi, funkcjonalna dzisiaj i w przyszłości. Żeby te wszystkie funkcje były spełnione, potrzebny jest nowy lub zaadaptowany, ale większy niż obecnie lokal.
Podczas sesji burmistrz dr Dariusz Reśko i dyrektor Biblioteki Magdalena Krzeszowska podziękują wszystkim czytelnikom, którzy od wielu lat korzystają z oferty biblioteki i angażują się w jej działania. Kilkanaście osób otrzyma listy gratulacyjne. Wśród wyróżnionych mieszkańców są tacy, którzy korzystają z księgozbioru krynickiej książnicy od ponad pół wieku.
Biblioteka Publiczna Gminy Krynicy-Zdroju działa od 65 lat. Powstała w lipcu 1947 r. z inicjatywy pierwszego powojennego burmistrza doktora Juliana Zawadowskiego jako
Instytucja skupia obecnie 5 placówek: Bibliotekę Centralną, dwie filie w mieście i dwie filie wiejskie (w Tyliczu i Bereście). Z jej oferty korzystają zarówno mieszkańcy Gminy, jak i osoby przyjezdne (kuracjusze, turyści, studenci). Księgozbiór liczy 84 tys. woluminów, w ostatnich latach rejestrowała około 6 tys. czytelników i ponad 150 tys. wypożyczeń rocznie.
Biblioteka poza działalnością wynikającą z Ustawy o bibliotekach i statutu, inicjuje i prowadzi wiele działań dodatkowych dla społeczności lokalnej. Od 18 lat redaguje i wydaje gazetę lokalną
Książnica posiada unikatowe zbiory archiwalne, duży wybór nowości książkowych, a także wiele publikacji na temat regionu, turystyki i lecznictwa uzdrowiskowego. Przy bibliotece działa klub „Jaworzynki”, dwa Dyskusyjne Kluby Książki, prowadzone są kursy komputerowe dla seniorów.
Więcej na temat historii Biblioteki i jej bieżącej działalności na stronie www.bibliotekakrynica.pl
Agata Jarosz