20 stycznia 2012 r. (piątek) w sali koncertowej Pijalni Głównej odbyła się uroczystość upamiętniająca 67. rocznicę wyzwolenia Krynicy spod okupacji niemieckiej. Organizatorem obchodów była Biblioteka Publiczna, która już w ubiegłym roku zainicjowała powrót do tej patriotycznej tradycji.
W uroczystości wzięli udział uczestnicy walk o wolną Polskę - żołnierze, członkowie ruchu oporu, więźniowie obozów koncentracyjnych, członkowie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, przedstawiciele Koła Miejsko- Powiatowego w Nowym Sączu i Koła w Krynicy-Zdroju, członkowie rodzin osób, które walcząc o wyzwolenie poniosły śmierć, przedstawiciele władz - wiceburmistrz Krynicy- Zdroju Tomasz Wołowiec, Przewodnicząca Rady Gminy Małgorzata Półchłopek, radna Rady Powiatu Agata Król-Mirek, dyrektorzy, nauczyciele, dzieci i młodzież ze wszystkich szkół z terenu Krynicy-Zdroju.
W programie, obok części oficjalnej zaprezentowany został montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im Jana Pawła II (pod opieką pani Barbary Bałuc), ilustrowany prezentacją starych zdjęć Krynicy z okresu międzywojennego i II wojny światowej (ze zbiorów Biblioteki Publicznej i Narodowego Archiwum Cyfrowego). Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki kwiatów w miejscu upamiętniającym męczeństwo obywateli Krynicy - przy tablicy pamiątkowej na ul. Pięknej, gdzie mieściło się więzienie gestapo.